FA EN

KOOSHAN

آیا ویتامین D خطر ابتلا به کوید19 را کاهش می دهد؟

  • شما اینجا هستید:
  • خانه
  • لیست اخبار
  • آیا ویتامین D خطر ابتلا به کوید19 را کاهش می دهد؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های اساسی در بدن شما ایفا می کند.

این ماده مغذی برای سلامتی سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین بسیاری از افراد می پرسند که آیا مکمل ویتامین D ممکن است به کاهش خطر مواجهه با کرونا ویروس جدیدی که باعث COVID-19 می شود کمک می کند.


در حالی که در حال حاضر درمانی برای COVID-19 وجود ندارد ، اقدامات پیشگیرانه مانند فاصله اجتماعی و بهداشت مناسب می تواند شما را از ابتلا به ویروس محافظت کند.

همچنین ، برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن مقادیر سالم ویتامین D می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند و به طور کلی در برابر بیماری های تنفسی شما را محافظت می کند.

در این مقاله ، چگونگی تأثیر ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی و چگونگی تأثیر این ماده مغذی در محافظت در برابر بیماری های تنفسی ، توضیح داده شده است.

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر می گذارد؟


ویتامین D برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ، که اولین خط دفاع بدن در برابر عفونت و بیماری است ، ضروری است.

این ویتامین در تقویت پاسخ ایمنی نقش اساسی دارد. هم خاصیت ضد التهابی و هم محافظتی در بدن دارد و برای فعال شدن دفاع سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است
ویتامین D به منظور تقویت عملکرد سلولهای ایمنی بدن ، از جمله سلولهای T و ماکروفاژها ، از بدن شما در برابر پاتوژن ها محافظت می کند
در حقیقت ، ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی آنقدر  مهم است که سطح پایین ویتامین D با افزایش حساسیت به عفونت ، بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی همراه است.

به عنوان مثال ، سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی ، از جمله سل ، آسم و انسداد مزمن ریوی مزمن ریوی (COPD) و همچنین عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی همراه است

علاوه بر این ، کمبود ویتامین D با کاهش عملکرد ریه مرتبط است ، که ممکن است توانایی بدن در مقابله با عفونت های تنفسی را تحت تأثیر قرار دهد

 

مطلب مرتبط: چگونه ویتامین دی مورد نیاز بدن را تامین کنیم ؟

 

آیا مصرف ویتامین D می تواندشما را در برابر COVID-19 محافظت کند؟


در حال حاضر ، هیچ درمانی و درمانی برای COVID-19 وجود ندارد ، و هیچ مطالعه ای در مورد تأثیر مکمل های ویتامین D یا کمبود ویتامین D در خطر مواجهه با کرونا ویروس جدید که باعث COVID-19 شده است ، مورد بررسی قرار نگرفته است.
با این وجود ، مطالعات متعدد نشان داده اند که کمبود ویتامین D می تواند به عملکرد سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش دهد.

علاوه بر این ، برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل های ویتامین D می تواند پاسخ ایمنی را تقویت کرده و به طور کلی در برابر عفونت های تنفسی محافظت کند.

بررسی اخیر که شامل 11321 نفر از 14 کشور جهان بود ، نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D ، خطر ابتلا به عفونتهای حاد تنفسی (ARI) را در هر دو بیمار که سطح کم و حتی کافی ویتامین D  دارند را کاهش داده است.

به طور کلی ، این مطالعه نشان داد که مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به حداقل یک ARI را 12 درصد کاهش می دهد. اثر محافظتی در افرادی که سطح ویتامین D کم دارند ، قوی ترین بود
علاوه بر این ، این بررسی نشان داد که مکمل های ویتامین D هنگام محافظت در برابر ARI مصرف روزانه یا هفتگی در دوزهای کوچک ، مؤثرتر از مصرف در دوزهای بزرگتر و گسترده تر ، هستند.

نشان داده شده است که مکمل های ویتامین D باعث کاهش مرگ و میر در بزرگسالان مسن می شود که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی مانند COVID-19  هستند.

اگرچه تحقیقات در این زمینه در حال انجام است ، درک این نکته مهم است که مصرف مکمل ویتامین D به تنهایی نمی تواند شما را از ابتلا به COVID-19 محافظت کند.

با این وجود ، کمبود ویتامین D ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد سیستم ایمنی ، حساسیت شما به عفونت کلی و بیماری را افزایش دهد.

با توجه به اینکه افراد زیادی از نظر ویتامین D کمبود دارند ، به خصوص افراد مسن که بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جدی تر مربوط به COVID-19 هستند این موضوع بسیار نگران کننده است
به همین دلایل ، ایده خوبی است که ارائه دهنده خدمات بهداشتی میزان ویتامین D شما را آزمایش کند تا تشخیص دهد که آیا شما کمبود این ماده غذایی مهم را دارید یا خیر.

بسته به میزان خون شما ،میزان ویتامین  مکمل ویتامین D در روز به طور معمول برای اکثر افراد کافی است. با این حال ، افراد با سطح خون پایین اغلب به دوزهای بسیار بالاتری نیاز دارند تا سطح آنها به حد مطلوب افزایش یابد.

نکته آخر
ویتامین D نقش مهمی در بدن شما دارد از جمله ارتقاء سلامت سیستم ایمنی بدن.

تحقیقات علمی نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین D ممکن است در برابر عفونت های تنفسی ، به ویژه در بین افرادی که کمبود ویتامین هستند ، محافظت کند.

با این حال ، به خاطر داشته باشید که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مصرف هرگونه مکمل از جمله ویتامین D ،و کاهش خطر ابتلا به COVID-19 وجود ندارد .
اگر علاقه مند به مصرف مکمل ویتامین D برای تقویت پاسخ ایمنی هستید ، برای کسب اطلاعات در مورد دوز مناسب ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

 

فرم ثبت نظرات
اخبار دیگر