FA EN

KOOSHAN

با ارزش غذایی انواع ماست ها آشنا شوید

اگر شما اهل خوردن غذای سالم هستید، حتما ماست را در رژیم غذایی خود استفاده می کنید. فرآورده های لبنی فواید غذایی بسیاری را برای تمامی افراد به ویژه کسانی که سعی در کاهش وزن دارند و یا به دنبال بهبود سلامتی هستند، ایجاد می کند. اما برخی از برندهای ماست قند، چربی و کالری زیادی دارند که به نوع ماستی که می خرید بستگی دارد. ماست ساده، ساده است و حاوی هیچ میوه و یا طعم دهنده ی اضافه ای نیست. بسیاری از مردم ازماست ساده برای تهیه انواع غذاها و یا به عنوان جایگزین برای خامه در شیرینی ها و سس ها استفاده می کنند. ماست ساده، منبعی عالی از کلسیم وغنی از فسفر و ریبوفلاوین است. علاوه بر این، ماست قند و چربی اشباع شده زیادی را ایجاد می کند که باعث می شود مورد پسند افرای باشد که غذای سالم استفاده می کنند.

 

تاثیر ماست بر سلامتی

 

غذاهایی که حاوی پروتئین هستند باعث ایجاد سیری زودرس می شوند، بنابراین اگر شما ماست را به عنوان صبحانه یا ناهار بخورید، تا کمی بعد از خوردن آن احساس گرسنگی نمی کنید. پروتئین موجود در ماست سنتی یا چکیده نیز به بدن شما برای ایجاد و حفظ عضلات کمک کند.

ماست همچنین روشی خوب برای افزایش مصرف کلسیم است، به ویژه اگر شما از شیر به عنوان نوشیدنی استفاده نمی کنید. طیف گسترده ای از طعم دهنده ها وجود دارند تا بتوانید ماستی با عطر و طعم دلخواه برای خود درست کنید.

 

ماست ساده سالم تر است یا طعم دار؟

 

هنگامی که مصرف کنندگان ماست را به عنوان یک میان وعده یا غذا انتخاب می کنند، اغلب ماست طعم دار را ترجیح می دهند زیرا طعم شیرینی دارد اما قند بالاتر و در نهایت کالری بالاتری هم دارد. در ایران معمولا موسیر به ماست اضافه می کنند که کالری بیشتری هم دارد ماست موسیر کوشان در هر 100 گرم 85 کالری انرژی برای مصرف کننده ایجاد می کند که 23 کالری بیشتر از ماست ساده کوشان است.  

 

ماست ساده وچکیده چه تفاوتی  با هم دارند؟

 

ماست چکیده یکی دیگر از گزینه های محبوب برای افرادی است که غذای سالم می خورند. ماست چکیده سفت تر از ماست ساده است و شیرینی کمتری نسبت به ماست سنتی دارد. ماست چکیده برای حذف شکر، لاکتوز و آب مایع به حالت غلیظ در آمده و در نتیجه، کلسیم و پروتئین بیشتری نسبت به نسخه های سنتی ماست دارند. همچنین ماست چکیده نسبت به ماست سنتی کالری و چربی بالاتری دارد برای مثال یک فنجان ماست چکیده کوشان دارای 160 کالری و یک فنجان ماست ساده کوشان دارای 62 کالری می باشد.

 

آیا ماست یخ زده سالم است؟

 

از لحاظ مواد مغذی، ماست یخ زده شباهتی به ماست های دیگر ندارد. ماست یخ زده اغلب پروتئین کمتر و شکر بیشتری نسبت به انواع ماستی که در یخچال نگهداری می کنید دارد.

 

آیا همه ی ماست ها پروبیوتیک دارند؟

 

با وجود اینکه نیاز بیشتری به تحقیقات درباره ی  نقش پروبیوتیک ها برسلامتی وجود دارد، اما بعضی برندهای ماست مانند "اکتیویا"  پروبیوتیک را در محصولات خود تبلیغ می کنند. همه ماست ها پروبیوتیک ندارند، بنابراین اگر شما به دنبال ماست های حاوی پروبیوتیک هستید، برچسب مواد غذایی و لیست مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید تا مطمئن شوید که "حاوی کشت فعال زنده" هستند و به یاد داشته باشید، گونه های متعددی از باکتری ها وجود دارد که به ماست اضافه می شود، بنابراین ماست پروبیوتیک هر برند با برند دیگر متفاوت است.

 

 

چگونگی انتخاب و نگهداری ماست

 

  • اگر شما ماست را در رژیم غذایی خود قرار داده اید همیشه برچسب غذایی و لیست مواد تشکبل دهنده ی آن را بررسی کنید.
  • برخی از محصولات ماست حاوی فقط چندین ماده مانند شیر و میوه هستند، اما برخی دیگر ممکن است حاوی مقدار کمی شکر، شیره ی ذرت و سایر مواد تشکیل دهنده مانند نشاسته، ذرت یا ژلاتین باشند که شاید شما دوست نداشته باشید.
  • اگر کالری انواع ماست ها را با هم مقایسه می کنید باید مطمئن شوید که ظروف شما اندازه ی یکسانی دارند. بعضی از محصولات ماست به دلیل بسته بندی کوچکتر کالری کمتری دارند.
  • چنانچه مقادیر زیادی ماست در منزل دارید، آن را به صورت سرد و بسته بندی شده نگه دارید. اگرماست یخ بزند، بافت های آن در اثر سرما از هم جدا می شود و طعم متفاوتی می گیرد.

 

 

فرم ثبت نظرات