FA EN

KOOSHAN

خامه ترش چیست و چه مصارفی دارد؟

خامه یکی از فراورده های لبنی می باشد که با درجات چربی مختلف در بازار عرضه میشود
خامه کم چرب ، خامه زده شده ، خامه سنگین و خامه معمولی
نوعی دیگر از خامه که معمولا در بسته بندی تجاری کمتر از سایر خامه ها ممکن است دیده باشید و در تهیه انواع غذاها و دسر ها استفاده میشود خامه ترش می باشد ، که میتوان آرا در خانه نیز تهیه کرد .
خامه ترش  از فرآورده‌های اسیدی شده و ترش محسوب می‌شود که برای تهیه آن شیر با باکتری‌ای به نام استارتر که جزو باکتری‌های مفید است، تخمیر و در نتیجه ترش می‌شود
فرآیند تخمیر در مواد غذایی از نظر تغذیه‌ای ارزش مواد مغذی موجود در آن را افزایش می‌دهد. در این فرایند "باکتری‌های اسید شیر" که در هنگام پاستوریزه شدن نابود شده‌اند جایگزین می‌شوند و باعث تولید ترکیب‌های مفید تغذیه‌ای مانند انواع ویتامین‌ها و پپتیدها و جذب بهتر اسیدهای آمینه می‌شود. همچنین در اثر این فرآیند، جذب کلسیمو برخی عناصر در بدن بهتر صورت می‌گیرد
خامه ترش در دستور پخت غذا هاي اروپايي و آمريکاي شمالي به عنوان چاشني استفاده ميشده . به صورت سنتي از خامه ترش براي ريختن روي سيب زميني پخته ، به صورت سرد همراه با پيازچه خرد شده استفاده ميشده .همچنين پايه اصلي سس های سالاد بوده و در پخت  و پز هم در انواع کيک ها و دونات و نوع خاصي از بيسکوييت هاي آمريکايي استفاده ميشده .
ميشود خامه ترش را با شکر زده و روي ميوه جاتي مثل انواع توت و غيره ريخته و استفاده کرد .
ميشود غذا هاي مثل چيپس سيب زميني و کراکر را در آن فرو برده و ميل کرد . همچنين مايه اصلي غذا هايي مثل بيف استروگانف و انواع تاکو به عنوان ماده کرمي است .


مواد لازم جهت تهیه خامه ترش

خامه 500 گرم
ماست ترش یا دوغ 500 گرم

 

طرز تهیه خامه ترش
همیشه برای درست کردن خامه ترش به مقدار مساوی باید از ماست و خامه استفاده کرد.
ابتدا ماست ترش را با خامه کاملاً با هم مخلوط می‌کنیم. سپس آن را روی حرارت می‌گذاریم تا به دمای 60 درجه برسد به هیچ عنوان نباید به نقطه جوش نزدیک شود. از روی حرارت برداشته و به مدت 7 تا 8 ساعت در فضای آشپزخانه قرار می‌دهیم. بعد از آن درون شیشه کرده و داخل یخچال می‌گذاریم.
توجه داشته باشید اگر به طور اتفاقی به صورت سریع به خامه ترش احتیاج پیدا کردید می‌توانید این کار را فقط با مخلوط کردن ماست و خامه انجام دهید و استفاده کنید.

 سالم بمانید و شاد

گروه تولید محتوای کوشان

فرم ثبت نظرات
اخبار دیگر