FA EN

KOOSHAN

دریافت مس موردنیاز بدن با ظروف‌ مسی یا غذاهای دریایی

  • شما اینجا هستید:
  • خانه
  • لیست اخبار
  • دریافت مس موردنیاز بدن با ظروف‌ مسی یا غذاهای دریایی
به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، حسین زارع بیدکی با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد تبلیغ استفاده از ظروف مسی از طرف افراد با این تصور که می‌تواند نیاز بدن به مس را تأمین کند، گفت: مس مورد نیاز بدن «یون مس» است که در جگر، غذاهای دریایی، حبوبات، گوشت، قارچ، نارگیل و سیب وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه یون مس برای سلامتی افراد ضروری است و در فرآیند خونسازی و متابولیک بدن نقش اساسی دارد و باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن فرد می‌شود، اظهار کرد: فلز مس از نظر شیمیایی بسیار فعال و واکنش‌پذیر است در غذا به‌خصوص غذاهای اسیدی (ترش‌مزه) به ذرات غذا واکنش نشان می‌دهد و منجر به حل و اضافه شدن به مواد غذا خواهد شد.
 
زارع بیدکی افزود: ظروف مسی در مجاورت هوا به‌ مرور اکسید و ترکیب بسیار خطرناک، اکسید مس را تولید می‌کنند. برای پیشگیری از اکسید شدن مس از گذشته داخل این ظروف را با لایه‌ای از قلع به‌ اصطلاح سفید می‌کردند. آن لایه با سرعت کمتری ولی در نهایت در غذا حل می‌شود.
 
وی یادآور شد: در صورت ازبین‌رفتن آن لایه اکسید مس تولیدشده به غذا اضافه و به‌مرور سبب تأثیر نامطلوب بر اندام‌های داخلی و رسوب این ماده در کبد و از کار افتادن این عضو می‌شود.
 
کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: نکته بسیار قابل تأمل اینکه بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد‌در حال حاضر به‌جای قلع از ترکیب سرب و قلع برای سفید کردن مس استفاده می‌شود، در این حالت بدون شک سرب مصرف‌شده به‌ تدریج در غذا حل و وارد بدن می‌شود.
 
به گزارش سازمان غذا و دارو ــ زارع بیدکی اظهار کرد: مسمومیت با سرب به‌ مراتب از مسمومیت با قلع و مس خطرناک‌تر است و موجب آسیب جدی به سیستم عصبی، استخوان، کم‌خونی حاد و ... می‌شود.
 
وی با بیان اینکه مراجع علمی دنیا از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از ظروف مسی را رد کرده‌اند و استفاده از این ظروف در کشورهای صنعتی برای پخت و مصرف غذا منسوخ شده است، ادامه داد: لازم است مسئولان وزارت بهداشت به‌عنوان متولی سلامت با ارائه آموزش، در خصوص این موضوع برای جلوگیری از تأیید و تبلیغ این ظروف در رسانه‌های عمومی اقدام مؤثر به‌عمل آورند.
 
این کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی یادآور شد: بهترین ظرف برای تهیه و صرف غذا ظروف شیشه‌ای و استیل هستند که کمترین میزان حلالیت در غذا را داشته باشند.
 
 
 
منبع: خبرگزاری تسنیم

فرم ثبت نظرات