FA EN

KOOSHAN

افزودنی های شیر، باورهای غلط در مورد شیرهای با ماندگاری بالا

  • شما اینجا هستید:
  • خانه
  • دانستنی های غذا
  • افزودنی های شیر، باورهای غلط در مورد شیرهای با ماندگاری بالا
روزانه با برخورد عده ای از مردم روبرو هستیم که تصور میکنند مواد نگهدارنده در شیر های با ماندگاری بالا استفاده میشود .
 در مغازه ایستاده بودم که دخترکی با پدرش وارد شد. در یخچال را باز کرد و شیر پاکتی را از یخچال برداشت، اما چند لحظه بعد با مخالفت پدر برای خرید آن روبه‌رو شد.
 
حدس زدم که ذهنیت پدر چیست. استفاده از نگهدارنده‌های خطرناک در شیرهای پاکتی برای افزایش ماندگاری تا چند ماه! متاسفانه امروزه فضای مجازی پر شده از شایعاتی که دست به دست می‌چرخد و گاهی وجهه یک صنعت را بین مردم از بین می‌برد.
 
نکته مهمی که وجود دارد، این است که بسیاری از شایعاتی که حاکی از ضرر یک فرآورده خاص برای سلامت است، پایه علمی ندارد و ناشی از برداشت سطحی افراد غیرمتخصص است.یکی از موضوعاتی که لازم است همه ما بدانیم و دیدگاهمان را نسبت به آن تغییر دهیم، دلیل ماندگاری بیشتر شیرهای استرلیزه نسبت به انواع پاستوریزه است.
 
شیر یک ماده غذایی به شدت فسادپذیر است. لذا نگهداری و توزیع آن باید به گونه‌ای صورت بگیرد, که تا زمان مصرف فاقد هر گونه میکروارگانیسم عامل فساد و باکتری‌های بیماری‌زا باشد. یکی از متداول‌ترین روش‌های نگهداری شیر، فرآیند حرارتی آن است که به صورت پاستوریزاسیون و استرلیزاسیون انجام می‌شود.
 
البته برخی افراد به دلیل باورهای درست و غلط زیادی که درباره این محصولات دارند، از مصرف آن‌ها امتناع می‌کنند. به همین دلیل در این مطلب به بررسی این باورها پرداخته‌ایم تا خیال شما و خودمان را از این بابت راحت کنیم.
 
 
 

باور اول: شیرهای با ماندگاری بالا حاوی مواد نگه‌دارنده هستند

غلط. کارخانه‌هایی که شیرهای با ماندگاری بالا تولید و به بازار عرضه می‌کنند، باید برای افزایش مدت ماندگاری محصولات خود، تمام میکروب‌های موجود در آن‌ها را از بین ببرند. برای از بین بردن میکروب‌ها فقط کافی است شیر را 2 تا 4 ثانیه حدود 130 تا 150 درجه سانتی‌گراد حرارت دهند. با این کار محصول نهایی با حرارت‌دهی بالا استریلیزه می‌شود و دیگر میکروبی در آن باقی نمی‌ماند که برای پیشگیری از رشد آن‌ها به استفاده از مواد نگه‌دارنده نیاز باشد. به شیرهایی که با این روش استریلیزه و بسته‌بندی می‌شوند، «فرادما» هم گفته می‌شود، بنابراین باور استفاده از مواد نگه‌دارنده در شیرهای استریلیزه کاملا غلط است.
 
 
 

باور دوم: ارزش تغذیه‌ای شیرهای با ماندگاری بالا از سایر شیرها کمتر است

غلط. خیلی افراد معتقدند وقتی شیر برای استریلیزه شدن در معرض دمای بالا قرار می‌گیرد، بسیاری از ریزمغذی‌های آن از جمله املاح، پروتئین و ویتامین‌هایش هم از بین می‌روند و دیگر نمی‌توان آن محصول را یک محصول لبنی مفید و پرخاصیت دانست، اما بهتر است بدانید حرارت بالا فقط باعث از دست رفتن برخی ویتامین‌های حساس به حرارت مانند ویتامین C در شیرهای استریلیزه می‌شود. پروتئین و سایر املاح شیر به هیچ‌وجه در فرایند استریلیزه کردن از بین نمی‌روند. حالا خودتان فکرش را بکنید که هدف شما از مصرف شیر، دریافت ویتامین‌های مختلفی از جمله ویتامین C است یا پروتئین و کلسیم و سایر املاح؟ با این باور نادرست، نباید دور شیرهای استریل را خط کشید.
 
شیرهای استریلیزه با ماندگاری بالا عاری از هر نوع میکروبی هستند و پیش از مصرف نیازی به جوشاندن ندارند
 

باور سوم: شیرهای با ماندگاری بالا را می‌توان خارج از یخچال نگهداری کرد

درست. شیرهای استریلیزه عاری از هر نوع میکروبی هستند و بسته‌بندی آن‌ها هم به شکلی است که امکان ورود هیچ‌گونه نور یا اکسیژنی به داخل آن‌ها وجود ندارد؛ بنابراین شما می‌توانید آن‌ها را با خیال راحت با خود به محل کار یا حتی مسافرت ببرید و نگران خراب شدنشان هم نباشید. فقط حواستان باشد که بهتر است این محصولات را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. اگر هم در پاکت شیر را باز کردید، حتماً آن را داخل یخچال بگذارید و حداکثر ظرف مدت 3 روز هم مصرفش کنید. این نکته را هم به خاطر بسپارید که پاکت این شیرها از جنس مقوا است و اگر زیاد در معرض فشار یا در کنار وسایل تیز و برنده قرار بگیرد، ممکن است بترکد و برایتان دردسرساز شود.
 
 
 

باور چهارم: پوشش آلومینیومی داخل پاکت شیرهای با ماندگاری بالا، برای سلامت خطرناک است

غلط. شیرهای استریل را پس از حرارت دادن داخل بسته‌بندی‌های چندلایه‌ای (5 تا 6 لایه) می‌ریزند تا امکان ورود هیچ نوع مواد ثانویه و نور و هوایی به درون آن‌ها وجود نداشته باشد. بسته‌بندی شیرهای استریل شامل مقواهای چندلایه‌ای است و برای پیشگیری از انتقال مواد آلاینده و رطوبت بین مواد داخل و خارج از پاکت، روی هر لایه داخلی مقوا را با یک لایه نازک از آلومینیوم هم می‌پوشانند. برخی افراد معتقدند این لایه آلومینیومی با مواد موجود در شیر واکنش نشان می‌دهد و حتی می‌تواند باعث تغییر رنگ، طعم و کیفیت شیر شود و سلامت افراد را به خطر بیندازد درحالی‌که یک لایه بسیار نازک از پلاستیک پلی‌اتیلن بر داخلی‌ترین لایه آلومینیومی بسته‌بندی که با شیر در تماس است، کشیده شده تا احتمال ایجاد واکنش بین شیر و ورق آلومینیوم به صفر برسد.
 
 
 

باور پنجم: شیرهای با ماندگاری بالا نیازی به جوشاندن ندارند

درست. از آنجا که امکان وجود آلودگی‌های میکروبی در شیرهای فله‌ای و کیسه‌ای وجود دارد، متخصصان توصیه می‌کنند برای از بین بردن آلودگی‌های احتمالی، در صورت امکان آن‌ها را پیش از مصرف بجوشانید، اما شیرهای استریلیزه با ماندگاری بالا عاری از هر نوع میکروبی هستند و پیش از مصرف نیازی به جوشاندن ندارند، پس این هم یکی دیگر از مزایای شیرهای استریل است.
 
بیشتر بدانیم 
 
 
 
 
منبع : تبیان 
 
 
 

فرم ثبت نظرات